Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de vechime

Buna ziua,

Am nevoie de Adeverinta de Vechime de la una din societatile la care am fost angajata. Am solicitat aceasta adeverinta societatii respective si mi s-a raspuns ca a fost emisa, ca nu mai exista in documentele lor si ca la ITM apare de asemenea ca fiind emisa. In cazul in care Adeverinta de Vechime a fost ratacita, de catre mine sau de catre societate, mai pot obtine o alta adeverinta pentru respectiva perioada de angajare?

Unde ma pot adresa pentru obtinerea acestei Adeverinte de Vechime (ITM, societatea angajatoare)?

Mentionez ca nu mi s-a intocmit carte de munca deoarece in anul primei mele angajari (octombrie 2006) nu au mai existat carti de munca pe piata sau s-a renuntat la intocmirea lor...

Multumesc anticipat!

Atunci sa va elibereze duplicatul adeverintei, desi nu vad care ar fi problema sa va mai faca una atat vreme cat arhiva se pastreaza minim 50 de ani.
Potrivit reglementărilor în vigoare în acest moment, munca prestată în temeiul unui contract individual de muncă, conferă salariatului vechime în muncă, ce se evidenţiază în carnetul de muncă şi în registrul general de evidenţă a salariaţilor. În situaţia în care, din motive bine întemeiate nu se întocmeşte carnet de muncă, la încetarea activităţii se eliberează o adeverinţă de vechime. Deci la ITM , unde in lipsa cartii de munca ati fost sigur inregistrat in registrul general de evidenta a salariatilor .
va puteti adresa angajatorului - sa va elibereze o alta adeverinta de vechime ! Este obligatia lor .
corina_I a scris:

Buna ziua,

Am nevoie de Adeverinta de Vechime de la una din societatile la care am fost angajata. Am solicitat aceasta adeverinta societatii respective si mi s-a raspuns ca a fost emisa, ca nu mai exista in documentele lor si ca la ITM apare de asemenea ca fiind emisa. In cazul in care Adeverinta de Vechime a fost ratacita, de catre mine sau de catre societate, mai pot obtine o alta adeverinta pentru respectiva perioada de angajare?

Unde ma pot adresa pentru obtinerea acestei Adeverinte de Vechime (ITM, societatea angajatoare)?

Mentionez ca nu mi s-a intocmit carte de munca deoarece in anul primei mele angajari (octombrie 2006) nu au mai existat carti de munca pe piata sau s-a renuntat la intocmirea lor...

Multumesc anticipat!

In acest caz voi solicta societatii respctive o alta adeverinta.. Sper ca o voi obtine, avand in vedere procedurile complicate de vizare ale ITM ... :(

Multumesc tuturor pentru promptitudinea raspunsurilor!