Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calculul defalcat al cheltuielilor in urma ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calculul defalcat al cheltuielilor in urma imbunatatirii termice

Exista doua tabere:
- cei care doresc sa se imparta egal indiferent de cota indiviza si conform legii
printr-o hotarare a adunarii generale a asociatiei (mica de 20 de ap.) si
- cei care doresc sa se respecte legea.
Poate adunarea generala sa fie deasupra legii?
Cum se calculeaza cota parte de proprietate?
Proprietarii locuiesc de 30 de ani (majoritatea) impreuna iar acum au o disputa "jenanta"intre prietenie si interes.
Va rog un sfat si va multumesc anticipat.
Pentru calculul cotei-parti indiviza deschideti primul topic cu "Documentatie aferenta...." si gasiti ce va trebuie.
In rest, va rog sa fiti mai explicit ce anume trebuie sa se imparta si ce legatura are cu imbunatatirea termica?
Din titlul topicului inteleg ca s-au incheiat lucrarile de reabilitare termica si au ajuns la neintelegeri cu privire la calculul intretinerii dupa aceasta lucrare.
Daca am inteles bine, raspunsul este ca repartizarea cheltuielilor de intretinere se face la fel ca si inainte de efectuarea reabilitarii termice.
In cazul in care este vorba de cheltuielile pentru lucrarile de reabilitare termica, atunci acestea se repartizeaza in functie de cota indiviza a fiecarui apartament.
S-au postat atat de multe raspunsuri pe tema acestei cote parti indivize incat am invatat-o :)