Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

dupa 2 ani si jumatate vechime la cate luni de somaj am dreptul?si din somaj pot iesi in concediu de cresterea copilului si sa primesc indemnizatia?
1. Iata ce spune OUG 28/2009:
Art. 1. - (1) Prin derogare de la dispoziþiile art. 39 alin. (1) si art. 40 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru somaj si stimularea ocupãrii fortei de muncã, cu modificãrile si completãrile ulterioare, pentru persoanele care se încadreazã în una dintre situaþiile prevãzute la art. 17 din Legea nr. 76/2002, cu modificãrile si completãrile ulterioare, pânã la data de 31 decembrie 2009, perioada de acordare a indemnizaþiei de somaj, stabilitã în condiþiile legii, se prelungeste cu 3 luni.
2. Deci, daca intrati in somaj incepand cu data de 01.01.2010 nu mai intrati sub incidenta acestei ordonante.
3. S-ar putea sa se modifice OUG dar asta este numai o presupunere a mea.