Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligata sa lucrez 240 de ore de noapte pe luna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligata sa lucrez 240 de ore de noapte pe luna

"Angajate" si cu carte de muncă si fără.Cele care au contract sunt obligate să faca cerere de conc. fără plată pt a plătii mai putin la stat.Lucram 240 de ore pe luna.Program de 8 ore numai de noapte.Nu avem liber nici o noapte si daca lipsim,ne scade din salariu.Nu am beneficiat niciodată de zilele libere,concedii medicale sau concediu.Explicatia ca la privat nu se oferă asa ceva.Merge pe ideea daca iti convine bine daca nu pa.Chiar nu exista o posibil sa se schimbe situația?Se lucreaza asa de multi ani
Elena0505, utilizator
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.