Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vandalism
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vandalism

Exista vreo lege care sa interzica astora sa rupa afisele electorale? La noi le rup toate si le lasa doar pe ale lui Basescu. Nu mi se pare corect, stiu si cine le upe si vreau sa stiu daca e vreo lege care sa le interzica asta.(le rup oamenii primariei)
Legea nr.3/2000 si Legea nr.375/2003
Avocat Irina Carmen Cristea, Avocat
Am si eu o intrebare : Daca o persoana ce locuieste intr-un bloc se apuca si scrie pe usa de la spalatorie cu marcher permanent un mesaj ( cei drept nu obscen ) se poate considera vandalism? daca da ,as dori si eu sa stiu in ce lege sa caut norme ,definitii si sanctiuni . Ce trebuie facut ca un dosar penal inaintat pentru asemenea act sa nu poata fi atacat in instanta de catre aparare?Ce dovezi trebuiesc aduse ?

Multumesc !
Nu este vorba despre niciun fel vandalism,care nici nu exista in legislatia romaneasca.
Este vorba despre murdarirea unui bun,mai ales ca exista avizier sau alte modalitati de anunta ceva pe o persoana,fara a se murdari un bun al asociatiei.