Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Pot fi acuzat de SPAM?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Pot fi acuzat de SPAM?

Salut, este prima mea postara pe acest forum. Sa prezint nelamurirea mea:
1. Vreau sa fac un site, din care sa cer utilizatorilor o taxa pentru a apela niste servicii, iar in acest site as vrea sa implementez si o solutie de afiliati.([ link extern ] ).
Prin care, fiecare afiliat ce va reusi sa aduca un client, va primi un anumit procent din "taxa" precizat mai devreme.
Problema este:
2. Daca acel afiliat face SPAM(e-mail spam), iar cineva ii raporteaza, cine va primi amenda?(tin sa prezicez, ca in TOS, voi preciza ca nu au voie sa faca reclama la site, prin mesajle comerciale nesolicitate).

3. Afiliatul va aveal un link de genul http//www.site.com/~nr.afiliat
Astfel incat eu sa ii pot urmari castigurile survenite.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu poti fii tras la raspundere pentru ceea ce fac altii.
Exact cum a spus cel de mai sus ar fii bine sa treci la Termeni si Conditii un paragraf unde sa scrii clar ca este interzis ca link-ul sa fie transmis prin SPAM iar pedepsirea se face prin stergerea contului celui prins.
felixtm, utilizator
Va multumesc mult pentru clarificari, am scapat de griji.
N-au ce sa faca proprietarii de forum decat sa va inchida contul acolo si sa va interzica adresa IP pe forumul respectiv. Daca nu ati atacat efectiv forumul (atact vs. continut/structura sau conturi administrative, etc) nu au ce sa va faca legal.