Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit microintreprinderi
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit microintreprinderi

Buna ziua,
Care va fi impozitul corect aplicat pentru o microintrepridere care a avut venituri in ianuarie, februarie si martie si a angajat o persoana cu norma intraga si pe durata nedeterminata incepand cu luna martie ? Se poate aplica cota de 1% daca va avea un angajat doar pe ultima luna din trimestru?
Va redau din codul fiscal art. 51
.......
(5) În cazul în care, în cursul anului fiscal, numărul de salariați se modifică, cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) se aplică în mod corespunzător, începând cu trimestrul în care s-a efectuat modificarea, potrivit legii.