Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ONORARIU AVOCAT PENTRU ASOCIATIILE DE PROPRIETARI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ONORARIU AVOCAT PENTRU ASOCIATIILE DE PROPRIETARI

Din ce cheltuieli se suporta onorariul avocatului in situatia unui proces pierdut?
Onorarul avocatului se suportă de toate ap. conform părții indivize din Asociație , și v-or fi reprezentate in lista de cheltuieli la rubrica cheltuieli pe ap.
Da, este vorba de o cheltuiala comuna a asociatiei de proprietari.

Ce suma ati dat la avocat?
Din cate stiu eu se plateste foarte putin avocatul de asociatia de proprietari.
Daca rezulta 5 lei de apartament...nu cred ca vor fi oamenii suparati...

Nu am inteles insa un lucru.
Partea adversa nu a avut avocat?
Instanta obliga si la plata cheltuililor cu avocatul partii adverse asociatia daca pierde procesul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca luam in calcul o asociatie medie de 50 de apartamente (vorbim de Bucuresti) cunoasteti vreun avocat care se poate ocupa de un proces pentru 5 lei de apartament adica 250 lei pe total?
La asa preturi as dori sa angajez avocatul respectiv,
La mine in asociatie un proprietar a dat in judecata asociatia .
Aceasta a angajat avocat care in prima instanta a solicitat 1200 lei iar in apel a mai solicitat inca 1200 lei si stiti ce a facut ? nu s a prezentat in apel motivand ca are alt proces la curtea de apel !
Ce este mai grav ? este faptul ca nu stim de unde a platit aceste onorarii - de fapt banuim si daca mai pierde si procesul , sa te ti nene care v a fi suma totala din ambitia unora !.
Sunt situatii distincte
Modul de repartizare cheltuieli de judecata este conditionat si de criteriul cine a formulat actiunea in instanta,pentru ca daca un proprietar a actionat asociatia in instanta iar instanta de judecata a admis actiunea si a dispus hotarare favorabila proprietarului nu exista temei legal sa impui la plata cheltuieli de judecata aceluia care a castigat procesul...