Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este legal?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este legal?

Suntem o biserică într-o localitate prin care trece un drum județean. În afară părții carosabile am amenajat (neasfaltat sau betonat, doar pământ și piatră) un mic spațiu de parcare pentru a nu îngreuna circulatia pe acest drum. Primarul comunei a trimis poliția locală ca sa mutam mașinile de acolo. A făcut un vecin din dreptul acelei parcări reclamație la primărie. Precizez că nu este blocată intrarea și nu îngrădește în nici un fel accesul pe proprietate a vecinului, iar în acel tronson de drum nu acționează nici o restricție de a nu opri. Întrebarea mea este legal ca să mi se ceară să nu opresc acolo? Mulțumesc..
minel ungureanu, utilizator
Nu prea vad de ce nu s-ar putea opri pentru parcare daca daca nu se încurcă circulația.
Multi parchează mașinile în fața casei în mediul rural.