Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie de neconcrenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie de neconcrenta

Buna seara,

In urma desfintarii postului am incheiat CIM cu unitatea angajatoare. In CIM insa clauza de neconcurenta este prevazuta de forma:" Dupa incetarea prezentului contract , angajatul se obliga sa nu lucreze pentru o alta societate de ratail DIY din judetele in care exista un magazin X(al angajatorului) pe o perioada de 1 an de la incetarea contractului de munca. In aceasta situatie indemnizatia de neconcurenta va fi egala cu 50% din valoarea media a venitului brut realizat in ultimele 6 luni dinaintea incetarii contractului".

Pot sa cer aceasta indemnizatie daca am incetat CIM cu desfintarea postului?

Stiu ca aceasta clauza este de natura sa-l apere pe angajator dar si el la randul lui poate cere daune in situatia in care eu ajung angajat al concurentei sale.

Cum pot sa-i cer angajatorului indemnizatia?

Va multumesc pentru ajutor,

Daniel
Daniel Shneker, utilizator
Facti o cerere cu referire la art din CIM si anexa la CIM ,clauza de neconcurenta, in care solicitati plata indemnizatiei respective.
Da, puteti solicita plata acelei indemnizatii. In caz de refuz, va puteti adresa instantei de judecata.