Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Constructie de sticla pe terasa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Constructie de sticla pe terasa

Buna ziua,am o întrebare.vrem sa achiziționăm un apartament de 60 mp cu o terasa de 60 mp.dorim sa închidem o parte a terasei cu pereți și acoperiș de sticla și vrem sa știm care sunt pașii concreți?trebuie aprobarea primăriei sau e suficient acordul vecinilor?cu interes aștept răspunsul dvs,cu mulțumiri stanciu
Aveti nevoie de proiect intocmit de o firma autorizata. Pentru intocmirea proiectului este nevoie de acceptul asociatiei de locatari care se obtine in baza avizului locatarilor. In proiect trebuie sa se regaseasca inclusiv un calcul de rezistenta al planseului terasei.
In baza proiectul se solicita autorizatie de la primarie si certificat de urbanism (se schimba aspectul blocului prin acoperirea terasei).
Este sitoatie complexa deoarece legal balconul este proprietatea dv dar face parte si din exteriorul imobilului de locuit in comun
referitor la schombarea aspectului exteriorului imobilului de locuit in comun,numai serviciul urbanis din primaria teritoriala va poate comunica daca accepta sau nu modificarea aspectului exterior al imobilului
Daca obtineti acordul primariei urmeaza sa realizati proiect tehnic,sa solicitati autorizatie de constructie,certificat de urbanism