avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plângere împotriva examinatorului auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plângere împotriva examinatorului auto

Buna ziua , azi am dat a doua oară examenul auto in București . Am picat , sunt nemulțumită deoarece în aceste două examene fiecare polițist mă picat fără că eu să greșesc , a bifat mai multe puncte de penalizare . Chiar și instructorul este hotărât să facă o plângere către Politie pentru că își dă seama că este bătaie de joc . Din partea mea de cursant cum sau unde mă pot adresa că pe viitor sa fie urmăriți toți examinatorii pentru a se dovedi că se pica traseul și din vina polițistului.
Cel mai recent răspuns: mariustz , utilizator 12:41, 8 Septembrie 2019
La următorul examen roagă un prieten sa filmeze examenul dintr-o alta mașina aflata în spatele mașinii pe care dai examenul, fără sa înștiințezi instructorul sau polițistul examinator. După examen, dacă te pica, vizionezi filmarea ta și dacă ajungi la concluzia nu ai greșit cu nimic te oprești direct la Parchetul General unde formulezi plângere penala împotriva polițistului examinator. Este o practica destul de răspândită sa te pice la examen pe principiul "pentru ca pot" fără sa existe motive obiective care sa justifice acest lucru, mai ales în cazurile de redobândire permis anulat.
Plangerea se depunde la parchet. La serviciul regim permise se depun doar contestatii, care sunt degeaba.

Nicoleta 1988 a scris:

Buna ziua , azi am dat a doua oară examenul auto in București . Am picat , sunt nemulțumită deoarece în aceste două examene fiecare polițist mă picat fără că eu să greșesc , a bifat mai multe puncte de penalizare . Chiar și instructorul este hotărât să facă o plângere către Politie pentru că își dă seama că este bătaie de joc . Din partea mea de cursant cum sau unde mă pot adresa că pe viitor sa fie urmăriți toți examinatorii pentru a se dovedi că se pica traseul și din vina polițistului.

Va mulțumesc tuturor, am luat permisul pe bune. In sfârșit am întâlnit un polițist corect. Am dat de 8 ori, polițistul a zis că trebuia să il iau de mult . I-am spus să le adreseze această întrebare colegilor lui.
felicitari, sa ai grija de el acum

Nicoleta 1988 a scris:

Va mulțumesc tuturor, am luat permisul pe bune. In sfârșit am întâlnit un polițist corect. Am dat de 8 ori, polițistul a zis că trebuia să il iau de mult . I-am spus să le adreseze această întrebare colegilor lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instructor auto rămas fără permis din cauza unei manevre a elevului. cum mă pot apăra? Nea Ilie Nea Ilie Avand cazierul auto imaculat,in peste 31 de ani de la obtinerea permisului auto de profesionist,avand peste 1 milion de kilometri parcursi si exercitand ... (vezi toată discuția)
Conducere fără permis. cum să mă comport optim în caz că sunt oprit de poliție și cum mă pot apăra? ContTemporar ContTemporar Salut tuturor, Sunt student in strainatate si am picat de 3 ori examenul de traseu. Fiind plecat mult timp din tara, scoala mea de soferi a expirat; mai ... (vezi toată discuția)
Cati au intrat si cati au picat la barou mars0212 mars0212 In unele orase s-au afista deja rezultatele. Cei care au norocul sa stie deja, poate ne spuneti si noua cati au intrat si cati au picat la voi in oras (vezi toată discuția)