Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plângere împotriva examinatorului auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plângere împotriva examinatorului auto

Buna ziua , azi am dat a doua oară examenul auto in București . Am picat , sunt nemulțumită deoarece în aceste două examene fiecare polițist mă picat fără că eu să greșesc , a bifat mai multe puncte de penalizare . Chiar și instructorul este hotărât să facă o plângere către Politie pentru că își dă seama că este bătaie de joc . Din partea mea de cursant cum sau unde mă pot adresa că pe viitor sa fie urmăriți toți examinatorii pentru a se dovedi că se pica traseul și din vina polițistului.
La următorul examen roagă un prieten sa filmeze examenul dintr-o alta mașina aflata în spatele mașinii pe care dai examenul, fără sa înștiințezi instructorul sau polițistul examinator. După examen, dacă te pica, vizionezi filmarea ta și dacă ajungi la concluzia nu ai greșit cu nimic te oprești direct la Parchetul General unde formulezi plângere penala împotriva polițistului examinator. Este o practica destul de răspândită sa te pice la examen pe principiul "pentru ca pot" fără sa existe motive obiective care sa justifice acest lucru, mai ales în cazurile de redobândire permis anulat.
Plangerea se depunde la parchet. La serviciul regim permise se depun doar contestatii, care sunt degeaba.

Nicoleta 1988 a scris:

Buna ziua , azi am dat a doua oară examenul auto in București . Am picat , sunt nemulțumită deoarece în aceste două examene fiecare polițist mă picat fără că eu să greșesc , a bifat mai multe puncte de penalizare . Chiar și instructorul este hotărât să facă o plângere către Politie pentru că își dă seama că este bătaie de joc . Din partea mea de cursant cum sau unde mă pot adresa că pe viitor sa fie urmăriți toți examinatorii pentru a se dovedi că se pica traseul și din vina polițistului.

Va mulțumesc tuturor, am luat permisul pe bune. In sfârșit am întâlnit un polițist corect. Am dat de 8 ori, polițistul a zis că trebuia să il iau de mult . I-am spus să le adreseze această întrebare colegilor lui.
felicitari, sa ai grija de el acum

Nicoleta 1988 a scris:

Va mulțumesc tuturor, am luat permisul pe bune. In sfârșit am întâlnit un polițist corect. Am dat de 8 ori, polițistul a zis că trebuia să il iau de mult . I-am spus să le adreseze această întrebare colegilor lui.