Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare masina

Detinem o masina, care a fost vanduta in acte in anul 2015. Pana la momentul actual nu a fost inmatriculata deci ea este pe numele vechiului proprietar, dar scoasa de la impozitul său dandu-ne fiscalul, acum dupa 3 ani vrem sa o inmatriculam dar cum ramane cu acesti 3 ani in care masina a fost in aer? Achitam o penalizare sau platim integral valoarea impozitului? Detinem carte, fiscal si cvc vechi(un sing exemplar)
Cum procedez cu inmatricularea?
Multumesc anticipat, mentionez ca avem masina de cateva luni.. proprietarul anterior noua nu a inmatriculat-o!
MadalinaCosac, utilizator
Va confruntati cu situatie delicata deoarece ,neparcurgerea procedurii legal prevazute pentru achizitie bun mobil a determinat sa achizitionati un vehicul de la vanzator care in fapt nu avea calitatea de proprietar auto
Daca vanzatorul nu era proprietar ,rezulta ca nu a inmatriculat auto,ira la incheierea documentului de vanzare auto ,nu a prezentat certificat fiscal
Conform dispozitii in domeniu,proprietarii datoreaza obligatii la buget de la momentul achizitiei bunului mobil/imobil
In speta dv datorati impozit auto aferent 2015-2019 cu penalitati pentru 2015-2018
Chiar daca detineti certificat fiscal emis in 2015 acesta are valabilitate strict 30 de zile deci nu va este de folos
Pentru inmatriculare ...analizati oportunitatea actiunii in instanta care sa dispuna hotarare care sa tina loc de contract de vanzare cumparare