Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional formare profesionala

Am semnat la angajare un act aditional pentru un curs de formare profesionala organizat de angajatorul la care lucrez si suportat finaciar tot de el. Prin acest act sunt obligat sa raman in firma 3 ani de la data cursului, in caz contrar voi suporta cheltuielile proportional cu perioada nelucrata. Intrebarile sunt:
- firma trebuie sa fie acreditata sa faca aceste cursuri?
- trebuie sa primesc un certificat sau o diploma dupa aceste cursuri?
- daca plec inainte de cei 3 ani firma trebuie sa imi emita o factura pentru diferenta de bani? (din cate am auzit nu se emite nici un document, numa platesti)
ValafarGhost, utilizator
Raspunsul la ultimele doua intrebari : Da

Raspunsul la prima intrebare :
OG 129/2000

art.9
Formarea profesională a adulților se poate realiza, în condițiile prevăzute de prezenta ordonanță, după caz, de persoane fizice sau persoane juridice, de drept public sau privat, stabilite în România, în statele membre ale Uniunii Europene sau în statele aparținând Spațiului Economic European, indiferent de forma juridică de organizare a acestora, denumite în continuare furnizori de formare profesională.

art.21
(1) Furnizorii de formare profesională pot organiza programe de formare profesională, finalizate prin certificate de calificare sau de absolvire cu recunoaștere națională, numai dacă au prevăzut în statut sau, după caz, în autorizația pentru desfășurarea unor activități independente, activități de formare profesională și sunt autorizați în condițiile legii.
(3) Angajatorii pot organiza programe de formare profesională pentru salariații proprii, în baza cărora eliberează certificate de absolvire recunoscute numai în cadrul unităților respective.
(4) Certificatele prevăzute la alin. (3) au recunoaștere națională numai dacă angajatorii sunt autorizați ca furnizori de formare profesională.