Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune?

buna dimineata,nici nu stiu cum sa incep pt ca de cateva zile nici numai pot gandi de suparare.am fost la banca sa p[latesc rata si erau 2 operatori un baiat si o fata i-am dat fetei banii 2 hartii de 500 lei,copia de la b.i.sotului si cartonasu cu nr de cont dupa ce le-a studiat cateva minute i le-a dat colegului sa taie chitanta.am semnat chitanta si mi s-a dat si celelalte documente,apoi m-am dus in cealalta incapere la credite pt o esalonare a datoriei restante unde am mai ramas 15 minute,apoi am plecat.acest lucru s-a intamplat la ora 16;05-16;20,25.am ajuns acasa si pe la 18 primesc un telefon de la banca dak cumva pe langa chitanta am primit din greseala si banii inapoi,am desfacut portofelul si nu aveam nici un ban in plus,pt ca in aceea zii primisem bani de la sot si ii schimbasem pe la ora 14 la aceeasi banca,am chitante pt amandoua tranzactiile,aceste lucruri s-au intamplat luni 16.09.09.a doua zii m-au sunat iar si m-am dus l-a banca si mi-a aratat inregistrarea din momentul platii chitantei,nu se vede foarte clar dar se vede ca inainte de chitanta i-au ceva de pe ghiseu ei zic k banii eu zic k e copia de la b.i. si le-am aratat ce bani am,pt ca tin evidenta pe un caiet cu ce bani primesc si ce cheltuieli fac.ei tot zic sa ne intelegem pe cale amiabila si sa le dau banii pe care eu nu ii am.in aceea seara de luni eram foarte obosita nu dormisem vreo 36 ore si i-am zis k dak era k ei veneam si ma scuzam si le dadeam banii inapoi.fata de la credite i-a spus k in momentul in care am ajuns la ea aveam doar chitanta in mana.le-am zis sa mareasca imaginea sa vad si eu daca intradevar sunt bani si mi-au spus k nu se poate,le-am cerut sa imi arate cum ma duc la fata de la credite k sa vedem in cei 5 pasi de la ghiseu pana la ea ce fac si mi-au spus k acolo nu au camera video.pt ca eu le-am spus sa ne uitam mai bine poate din cauza oboselii i-am luat din greseala si au cazut si i-a luat altcineva si ei spun ca nu se poate asa ceva k eu am luat banii si cu asta basta sa ii dau inapoi.de luni numai sunt om.i-am intrebat dak ar fi fost invers sa imi de-a casierul bani mai putini ce se intampla si directoarea mi-a raspuns k banii se numara la ghiseu reclamatiile ulterioare nu sunt valabile.ce ma fac? dak intradevar am luat banii din greseala si au cazut si i-a luat altcineva,eu sunt buna de plata?sa ma imprumut sa dau niste bani care nu i-am luat?ce mi se poate intampla?a mai trecut cineva prin asta?va rog,astept urgent un raspuns k numai rezist,am doi copii si nu am clacat pana acum din cauza datoriilor dar asta cred ca imi pune capac.multumesc
Buna ziua !
Am rugamintea sa nu va mai impacientati pentru aceasta problema. Vina nu va apartine, iar acuzatiile lor sunt nefondate, cu atat mai mult cu cat nu au vrut sa prezinte probe clare, respectiv sa va mareasca imaginea. Puteati lua, asa cum spuneti, altceva de pe ghiseu. Este culpa lor , cu atat mai mult cu cat chitanta semnata de dumneavoastra v- a fost inmanata inainte de a incasa banii, proba clara ca dumneavoastra ati platit .
Daca va preseaza , puteti depune si o plangere la conducerea bancii si la politie.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
Nu trebuie sa va stresati pentru greselile altora.....
Dvs nu ati luat nimic si ei nu au cum sa dovedeasca acest lucru.....iar salariatii de la banca ar trebui sa fie mai atenti. Intradevar, oricine poate sa greseasca... dar nu poti sa acuzi clientii de greselile angajatilor de la banca.
va multumesc pt incurajare,dar sunt atatea zile de cand stau in tensiune...adevarul meu e ca nu am ajuns cu banii acasa dar daca din greseala i-am luat si au cazut fara sa observ si sa zicem prin absurd ca pe camera se vede ca ii i-au?eu cred ca ei cauta un tap ispasitor pt greseala lor pt ca s-au oferir sa imi acorde un imprumut ca sa le dau banii,norocul; meu ca nu sunt angajata.am vorbit cu ei ultima oara joi seara cand le-am spus iar ca eu nu am ajuns acasa cu nici un ban in plus,ca daca ma consideram vinovata gaseam o cale sa aduc banii inapoi sa spun ca i-am gasit in captuseala fentii,a hainei....ca ma scz si ii dadeam inapoi.spuneau sa le dau cat am la mine si duoa sa aduc diferenta...si le-am spus ca nu am cum ca nu am bani.ieri,vineri nu m-au cautat deloc,sa fie un semn bun?joi spuneau sa vin sa dau o declaratie la banca in prezenta unui politist.eu am cooperat cu ei ca nu am nimic de ascuns de cate ori m-au chemat m-am prezentat la banca.daa erau siguri,nu actionau pana acum,incercau atatea zile pe cale amiabila?daca imi fac plangere si maresc camera video si se vad banii chiar daca eu nu a ajuns cu ei acasa,ce mi se intampla,sunt buna de plata eu?multumesc mult v-am pus atatea intrebari pentru ca nu stiu ce sa mai fac sunt o femeie cu doi copii si nu am mai avut probleme juridice si imi e frica ca pentru 10 mil.sa nu ma inchida
Stimata doamna , va recomand sa va linistiti fiindca in felul acesta o sa faceti atac cerebral!B-)
Nu vi se poate intampla absolut nimic! este vina casierului care a incasat banii! Iar motivatia ca v-a dat inapoi banii este puerila si fara acoperire! Sfatul meu este sa mergeti la banca si sa inregistrati o reclamatie la directorul de sucursala prin care sa ii semnalati faptul ca ati fost acuzata pe nedrept de acest incident si faptul ca nu ati luat inapoi nici una dintre cele 2 bancnote. In acest fel demonstrati buna dvs credinta! Daca banii lipsesc din caseria bancii ei vor fi imputati casierului ! Si cu asta -basta! Dvs aveti chitanta care dovedeste faptul ca ati platit suma de bani respectiva!
Succes !