Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj tehnic?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj tehnic?

Pot beneficia de somaj tehnic (75%) in conditiile in care am depus dosarul de pensionare la limita de varsta la data de 28.10.2009? Precizez ca nu am primit decizia de pensionare, cartea de munca este inchisa si depusa la Casa de Pensii cu dosarul necesar pentru pensionare, iar firma unde lucrez in continuare intra in reducere de personal (lucrez in aceasta firma din 1994). Va multumesc.
Somajut tehnic asa cum era reglemetata inainte de 2003 nu mai exista.
In prezent, se foloseste impropriu aceasta denumire de somaj tehnic pentru "intrerupere temporara a activitatii unitatii angajatoare".
Adica: atunci cand, din motive independente de angajati, firma/unitatea nu poate sa la mai asigure plata sau conditii de munca - lipsa comenzi, lipsa bani - angajatii sunt platit, de catre firma, cu 75% (si unele reduceri la taxe si la impozite), pana la reluarea activitatii. Nu este un somaj acordat de stat, contractele de munca nu se inchid, iar paltile se fac din banii firmei.

In conditiile in care deja ati terminat relatia de munca, nu puteti intra in somaj tehnic.
Da, puteti beneficia de intreruperea temporara a activitatii (asa zisul somaj tehnic) pana la iesirea deciziei de pensionare.

In carnetul de munca depus la Casa de pensii banuiesc ca scrie : solicita iesirea la pensie , conform Legii nr.19/2000 ... numai in acest caz puteti beneficia de situatia suspendarii c.i.m. in baza art.52 alin.1 lit.d C.mun.
Daca este inscris incetat c.i.m., atunci nu beneficiati.