avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vanzare casa fara acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vanzare casa fara acord

Avem, eu si sotul meu, o casa cu teren cumparata pe numele sotului meu, dupa casatorie.
Eu nu sunt trecuta pe actul de vanzare-cumparare, dar este mentionat in act sotul meu ca fiind casatorit.
Am 2 intrebari:
1. Poate sotul meu sa vanda casa fara acordul meu?
2. Daca nu reusim sa ne intelegem sa divortam/face partaj amiabil la notar, si deschidem proces in instanta pentru partajul, casa aceasta poate fi vanduta de el pana cand nu se termina procesul?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: catalinapredescu , utilizator 14:05, 21 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Foarte pe scurt raspunsul la cele 2 întrebări postate de dvs este negativ.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de vânzare cumpărare G Relu G Relu Buna seara, am o mica nelămurire. In vazarea unei locuințe ce este mai important, actul casei sau tiltul de proprietate? In cazul meu, casa este trecuta pe ... (vezi toată discuția)
Partaj voluntar teslovan florentina teslovan florentina Am o nelamurire.In anul 2004 s-a realizat partajul voluntar intre succesorii de drept ai rudelor sotului meu.Tatal lui si ceilalti 3 frati.Au mers la notar si ... (vezi toată discuția)
Intrebare partaj . luptator luptator Situatia este in felul urmator ; sotia a plecat de acasa la mama ei sub pretextul ca are nevoie de ajutor in cresterea copilului....au trecut 2 ani timp in ... (vezi toată discuția)