Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vanzare casa fara acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vanzare casa fara acord

Avem, eu si sotul meu, o casa cu teren cumparata pe numele sotului meu, dupa casatorie.
Eu nu sunt trecuta pe actul de vanzare-cumparare, dar este mentionat in act sotul meu ca fiind casatorit.
Am 2 intrebari:
1. Poate sotul meu sa vanda casa fara acordul meu?
2. Daca nu reusim sa ne intelegem sa divortam/face partaj amiabil la notar, si deschidem proces in instanta pentru partajul, casa aceasta poate fi vanduta de el pana cand nu se termina procesul?
Va multumesc.
Foarte pe scurt raspunsul la cele 2 întrebări postate de dvs este negativ.
Va multumesc.