Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cesiune precontract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cesiune precontract de vanzare-cumparare

Buna ziua,

In urma cu ceva timp s-a schimbat legislatia in ceea ce priveste achizitia cu TVA de 5% a locuintelor. Stim cu totii ca acum o persoana fizica poate beneficia de aceasta impozitare redusa si la cumpararea unei a doua locuinte.

Ne-am decis sa dam avansul pentru o alta locuinta, inainte de a intra in vigoare aceste modificari. Am incheiat cu un dezvoltator un precontract de vanzare-cumpare, dar pe numele socrilor, avand in vedere ca noi am beneficiat de o locuinta cu 5% TVA. Avansul l-am platit tot prin intermediul socrilor, virand banii nostri in contul lor.

Doresc sa preiau antecontractul prin cesionare, dar nu doresc ca dezvoltatorul sa returneze banii catre socrii, iar eu sa ii dau din nou. Ce solutii exista ca banii sa ramana la dezvoltator, dar sa figuram ca noi i-am dat? Trebuie socrii sa faca act de donatie? Exista alte solutii?

Restul de bani vor fi platiti prin credit ipotecar.

Multumesc.
Multumesc pentru aplauze, dar nu ma ajuta. Nimeni nu a trecut prin situatia asta? Multumesc.