Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am primit o scrisoare de la o firmă de recuperare în ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am primit o scrisoare de la o firmă de recuperare în care mi se cere o sumă incredibil de mare pentru un debit la Orange. Mi se propune plata integrală sau în rate, alternativa fiind executarea silită. Ce mă sfătuiți?

Am primit o scrisoare de la o firmă de recuperare împreună cu o carte de vizită a unui reprezentant. În aceasta scrisoare îmi este cerută o suma incredibil de mare pentru un debit cu Orange, mi se propune sa închei un contract de plata integrala sau în rate altfel se va proceda la instanță și la executor silit. Ce mă sfătuiți?
Manuela Rășină, administrator
Conteaza de cand dateaza datorie, functie de asta, luati in serios scrisoarea sau nu ii luati in seama deloc.
Cat de vechi este debitul?
Cred ca ultima factura a fost în iulie 2016, abonamentul fiind suspendat înainte de facturarea ultimei luni și neaveniți facturi neachitate până la acel moment.
N-a operat prescripția, însă societățile de telefonie au o practică abuzivă de a percepe o despăgubire mare în caz de reziliere a contractului înainte de termen iar în procesele pe care le-am
avut instanța a respins acea solicitare!
Oricum contractul încheiat cu firma de telefonie nu este, nici prin reducere la absurd, un titlu executoriu, deci sunt costrânși să vă dea în judecată.
In cateva luni intervine prescriptia. Daca nu va actioneaza in instanta, ati scapat. Daca va actioneaza in instanta dupa 4-5 luni, invocati prescriptia. (nu inainte de a verifica cu exactitate daca a intervenit; puteti apela la un avocat in acest sens)