Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... SANCTIUNE CONTRAVENTIONALA
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

SANCTIUNE CONTRAVENTIONALA

Buna ziua,
Poate fi aplicata o sanctiunbe contraventionala pe un text de lege care a fost modificat?
Am savarsit contraventia in urma cu ceva timp dar nu am fost sanctionat, in sensul ca fapta nu a fost descoperita iar Intre timp articolul de lege s-a modificat, fapta fiind descoperita dupa modificarea legii. In aceasta situatie mai pot fi sanctionat contraventional? In forma anterioara a legii fapra savarsita era contraventie.
dancantemir, utilizator
Despre ce fapta este vorba si despre ce act normativ ?
Nu prezinta relevanta actul normativ
Ex. art x din hg presupune o anumita conduita de urmat, prin modificare acel art.x nu mai presupune acea conduita ci o alta.
In perioada in care art.x era in vigoare incalcarea conduitei se sanctiona cu amenda contraventionala dar fapta a fost descoperita dupa modificarea art.x adica in momentul in care se doreste aplicarea sanctiunii contraventionale acel art.x care presupunea o anumita conduita nu mai exista in forma care impunea sanctiunea contraventionala, fiind modificat.