Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie

buna ziua!!! ajutati ma si pe mine va rog cu un raspuns,,,si anume de ce perioada ai nevoie sa lucrezi pentru a beneficia de indemnizatie de crestere a copilului? mentionez ca am lucrat cu acte in regula si anume contract de munca din data de 16august2017 pana in data de 23 octombrie 2018.....pana la data de 28 februarie 2019 nu am lucrat si nu am beneficiat nici de somaj iar acum din data de 1 martie lucrez di nou...de cate luni lucrate am nevoie sa pot beneficia de indemnizatie deoarece as dori sa fac cat mai curand un bebe....!va multumesc anticipat
unul din angajatori refuza sa mi inmaneze adeverinta pentru a justifica perioada cat am lucrat...pot justifica altfelvenitul din acele luni?
Pentru refuz, puteti sesiza ITM-ul.

Intrebati la AJPIS ce documente va iau in considerare, avand in vedere ca unii angajatori refuza eliberarea acelei adeverinte.
multumesc