Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua! Baietelul meu este nascut in 20.06.17. In 19.04.19 urmeaza sa incep munca pt a putea primi stimulentul de insertie. As dori sa stiu daca tatal poate beneficia de 2 luni de ccc (19.04-20.06.19), daca acesta are lucrate 24 de luni anterioare nasterii copilului. A fost astazi tatal sa depuna actele pt 2 luni de ccc si i s-a spus ca nu poate beneficia decat de 1 luna (luna tatalui), dar eu stiam ca are dreptul la cate luni doreste atata timp cat mama se intoarce la serviciu. Multumesc!
Are dreptul la mai mult de o luna de a intra in CCC.... sa depuna dosarul si sa spuna ca asteapta decizia de respingere/admitere a dosarului.