avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua! Baietelul meu este nascut in 20.06.17. In 19.04.19 urmeaza sa incep munca pt a putea primi stimulentul de insertie. As dori sa stiu daca tatal poate beneficia de 2 luni de ccc (19.04-20.06.19), daca acesta are lucrate 24 de luni anterioare nasterii copilului. A fost astazi tatal sa depuna actele pt 2 luni de ccc si i s-a spus ca nu poate beneficia decat de 1 luna (luna tatalui), dar eu stiam ca are dreptul la cate luni doreste atata timp cat mama se intoarce la serviciu. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:31, 25 Martie 2019
Are dreptul la mai mult de o luna de a intra in CCC.... sa depuna dosarul si sa spuna ca asteapta decizia de respingere/admitere a dosarului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie vs. luna tatalui Kazfer Kazfer Copilul implineste 2 ani la data de 01.09.2017. Mama se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, pana la data de 01.08.2017, ... (vezi toată discuția)
Ccc obligatoriu pentru tata o luna ramiha ramiha Buna ziua, am si eu nevoie de un raspuns din partea dvs. Dupa nastere vreau sa intru in CCC pentru an. Am inteles ca pentru copiii nascuti dupa 1 martie ... (vezi toată discuția)
Dupa schimbare beneficiar ccc,poate tatal sa ia stimulent de insertie fara sa stea in ccc mai mult de 2,3 zile? FloreaDiana FloreaDiana Astazi, 11.02.2019, Sunt in CCC de un an si jumatate aproximativ. Sunt mama copilului care pe 17.06.2019 implineste 2 ani. Mi-am gasit alt job, si din cauza ... (vezi toată discuția)