avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Nerespectare regulament
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Nerespectare regulament

Daca un muncitor nu poarta echipamentul de munca obligatoriu cum as putea proceda conform legii ?
Cel mai recent răspuns: MatiesiAlin , utilizator 10:55, 29 Martie 2019
In ROI al firmei trebuie sa fie prevazute sanctiuni administrative (aceleasi cu cele din Codul muncii) pentru nerespectarea normelor privind securitatea si sanatatea in munca.
-Art. 178 (1) Angajatorul răspunde de organizarea activității de asigurare a sănătății și securității în muncă.
(2) În cuprinsul regulamentelor interne sunt prevăzute în mod obligatoriu reguli privind securitatea și sănătatea în muncă.
-Art. 241 Regulamentul intern se întocmește de către angajator, cu consultarea sindicatului sau a reprezentanților salariaților, după caz.
-Art. 242 Regulamentul intern cuprinde cel puțin următoarele categorii de dispoziții:
a) reguli privind protecția, igiena și securitatea în muncă în cadrul unității;
f) abaterile disciplinare și sancțiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinară;
-Art.243 (4) Regulamentul intern se afișează la sediul angajatorului.
-Art. 248 (1) Sancțiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârșește o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din funcție, cu acordarea salariului corespunzător funcției în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăși 60 de zile;
c) reducerea salariului de bază pe o durată de 1—3 luni cu 5—10 %;
d) reducerea salariului de bază și/sau, după caz, și a indemnizației de conducere pe o perioadă de 1—3 luni cu 5—10 %;
e) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
La nivelul angajatorului se intocmesc documente care prezinta/ analizeaza nerespectarea normelor ssm si angajatorul aplica sanctiunea disciplinara prin decizie interna.
Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ramy7877 ramy7877 au voie sa-mi desfaca contractu de munca cand am savarsit o abatere grava si la ce fel de abatere (vezi toată discuția)
Modificare roi secretariat1 secretariat1 Buna ziua, Vrem sa modificam ROI-ul si sa introducem ca si abatere disciplinara nepurtatea echipamentului de protectie. Ce sanctiune le pot aplica? ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie la munca philip philip buna ziua....nu stiu inca cum functioneaza acest site , insa rog pe oricine ma poate ajuta in problema mea sa-mi raspunda....la intrarea in intreprinderea in ... (vezi toată discuția)