Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Va rog, am o colega care lucreaza cu norma intreaga salariu lunar de baza de 2680 lei ( personal contractual) institutie publica, ea doreste sa se mai angajeze cu un alt contract de 4 ore/ luna cu salariu minim pe economie pentru a beneficia de indemnizația de creștere a copilului mai mare.
-cum sse calculeaza in cazul acesta?indemnizatia de ccc
Indemnizaţia pentru CCC se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic