Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizația pentru creșterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizația pentru creșterea copilului

Bună ziua am și eu o întrebare cat se plătește indemnizația pentru creșterea copilului lucrând pe un salariu de 1450lei brut
In cazul dumneavoastra conform OUG 111/2010, indemnizatia se calculeaza 85% din 1450 lei.

OUG 111/2010
Art. 2[1][4]
(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată şi nici mai mare de 8.500 lei.
Este 85% din venitul net , nu din cel brut.
Cornel Vasile a scris:

Este 85% din venitul net , nu din cel brut.

In speta de fata - Raspunsul dumneavoastra este gresit !

Corect:
Doamna are salariul brut de 1450 lei, salariul net este 1065 lei, 85% din salariul net este 905 lei !!!!!
OUG 111/2010 imi spune ca indemnizatia sa nu fie mai mica decat 1233 lei, adica 85% din salariul brut pe care il are doamna de 1450 lei.

OUG 111/2010
Art. 2[1][4]
(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată şi nici mai mare de 8.500 lei.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic