Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea nr.66/19 apr.2016 privind indemnizatia lunara ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea nr.66/19 apr.2016 privind indemnizatia lunara pentru cresterea copilului

Am un salariu de 10.000 lei/luna net.In ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului am realizat timp de 12 luni un venit net de 120.000 lei net.Conform legii voi primi o indemnizatie de 85%din media salariului pe 12 luni,adica 120.000:12=10.000X85%=8.500 lei
Intrebare:este real calculul si cine plateste?
Multumesc frumos!
Indemnizaţia pentru CCC se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului, şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată.

Fondurile necesare plăţii drepturilor prevăzute de OUG 111/2010, cheltuielile administrative, precum şi cele de transmitere a drepturilor se asigură din bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice.

Calculul şi plata drepturilor prevăzute OUG 111/2010, inclusiv a contribuţiei individuale de asigurări sociale de sănătate, se fac de către Agenţia Naţională pentru Prestaţii Sociale, prin agenţiile teritoriale.