avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1099 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea nr.66/19 apr.2016 privind indemnizatia lunara ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea nr.66/19 apr.2016 privind indemnizatia lunara pentru cresterea copilului

Am un salariu de 10.000 lei/luna net.In ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului am realizat timp de 12 luni un venit net de 120.000 lei net.Conform legii voi primi o indemnizatie de 85%din media salariului pe 12 luni,adica 120.000:12=10.000X85%=8.500 lei
Intrebare:este real calculul si cine plateste?
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:07, 8 Decembrie 2016
Indemnizaţia pentru CCC se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului, şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată.

Fondurile necesare plăţii drepturilor prevăzute de OUG 111/2010, cheltuielile administrative, precum şi cele de transmitere a drepturilor se asigură din bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice.

Calculul şi plata drepturilor prevăzute OUG 111/2010, inclusiv a contribuţiei individuale de asigurări sociale de sănătate, se fac de către Agenţia Naţională pentru Prestaţii Sociale, prin agenţiile teritoriale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil ContSters408896 ContSters408896 daca am un salariu de 12.000 lei/luna ,ce indemnizatie primesc pentru cresterea copilului timp de 2 ani si cine plateste aceasta indemnizatie;angajatorul sa ... (vezi toată discuția)
Indemnizația pentru creșterea copilului Catyca Catyca Bună ziua am și eu o întrebare cat se plătește indemnizația pentru creșterea copilului lucrând pe un salariu de 1450lei brut (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil alinailiescu89 alinailiescu89 Buna ziua. As dori sa stiu in conditiile in care, urmeaza sa nasc un copil, iar ambii parinti lucreaza, daca tatal copilului poate intra in concediu crestere ... (vezi toată discuția)