Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... electromecanic autorizat ssm
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

electromecanic autorizat ssm

Institutia noastra are angajati electricieni si electromecanici . Este necesar ca acestia sa fie autorizati din punct de vedere al ssm, pentru a putea sa-si desfasoare activitatea? Cum se procedeaza?
Multumesc.
Buna ziua!
Pentru electricienii sigur, pentru electromecanic...acesta are si atributii ce tin de atributiile electricianului?
Da, si electricianul si electromecanicul au aceleasi atributii, exploateaza statii de pompare a apei.
Atunci Da, trebuie facuta autorizarea pe linie de ssm la amandoi
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
La intocmirea regulamentului propriu de autorizare a electricienilor va puteti orienta dupa REGULAMENT pentru autorizarea electricienilor care proiectează,execută, verifică şi exploatează instalatii electrice din sistemul electroenergetic [ link extern ]
inspectorSSM, utilizator