Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... L-am dezbrăcat în pielea goală și l-am scos afară ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

L-am dezbrăcat în pielea goală și l-am scos afară pe un unchi de-al soției care a intrat fără acord în curte. El mi-a făcut plângere penală, ce pedeapsă risc?

Buna ziua. Un unchi al sotiei a intrat fara acord in curtea ei si a facut scandal. eu l-am dezbracat in pielea goala fara violenta si l-am trimis asa acasa ziua in amiaza mare. El o facut plingere la politie. Ce pedeapsa risc?
Manuela Rășină, administrator
Pedeapsa se aplica in functie de încadrarea juridică a faptei.
Puteti merge la poliție la audiere cu avocat și va veti lamuri în funcție de situație.
Un minim gest de opunere din partea vărului respectiv, coroborat cu faptul că l-ați deposedat de haine echivalează cu comiterea infracțiunii de tâlhărie, care se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani în formă simplă sau de la 3 la 10 ani în formă agravată.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Personal nu vad cum sa-l dezbracati de haine fara violenta, el nu a avut nicio reactie?
Talharie la mine in curte ?!?
gstaetu, utilizator
Talharie la mine in curte ?!?

Alexandru Matache a scris:

Un minim gest de opunere din partea vărului respectiv, coroborat cu faptul că l-ați deposedat de haine echivalează cu comiterea infracțiunii de tâlhărie, care se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani în formă simplă sau de la 3 la 10 ani în formă agravată.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj