avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... L-am dezbrăcat în pielea goală și l-am scos afară ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

L-am dezbrăcat în pielea goală și l-am scos afară pe un unchi de-al soției care a intrat fără acord în curte. El mi-a făcut plângere penală, ce pedeapsă risc?

Buna ziua. Un unchi al sotiei a intrat fara acord in curtea ei si a facut scandal. eu l-am dezbracat in pielea goala fara violenta si l-am trimis asa acasa ziua in amiaza mare. El o facut plingere la politie. Ce pedeapsa risc?
Ultima modificare: Duminică, 31 Martie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Demos , utilizator 13:37, 1 Aprilie 2019
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pedeapsa se aplica in functie de încadrarea juridică a faptei.
Puteti merge la poliție la audiere cu avocat și va veti lamuri în funcție de situație.
Un minim gest de opunere din partea vărului respectiv, coroborat cu faptul că l-ați deposedat de haine echivalează cu comiterea infracțiunii de tâlhărie, care se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani în formă simplă sau de la 3 la 10 ani în formă agravată.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
11 din 11 utilizatori consideră
acest răspuns util
Personal nu vad cum sa-l dezbracati de haine fara violenta, el nu a avut nicio reactie?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Talharie la mine in curte ?!?
Ultima modificare: Duminică, 31 Martie 2019
gstaetu, utilizator
Talharie la mine in curte ?!?

Alexandru Matache a scris:

Un minim gest de opunere din partea vărului respectiv, coroborat cu faptul că l-ați deposedat de haine echivalează cu comiterea infracțiunii de tâlhărie, care se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani în formă simplă sau de la 3 la 10 ani în formă agravată.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj

Alte discuții în legătură

Furt sau talharie BanciuElena BanciuElena Buna seara! Fiul meu Dan, în varsta de 17 ani a fost batut intr-un parc pe 15 august 2016, în jurul orei pranzului de doi tineri de 16, respectiv 18 ani, la ... (vezi toată discuția)
7 ani pentru ce? andrada002 andrada002 buna ziua! fratele meu a fost agresat de niste agenti ai unei firme de paza. acestia au declarat ca ei au fost agresati si astfel pedeapsa fratelui meu a fost ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa pentru slutire si vatamare corporala paraschiv_rares2002 paraschiv_rares2002 Buna ziua ma numesc Rares si am suferit un prejudiciu estetic { taietura pe fata de la o bata} am certificat medico-legal de 28 de zile in care precizeaza ca ... (vezi toată discuția)