Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract de inchiriere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract de inchiriere

In cazul in care o firma are contract de inchiriere a unui spatiu (in scop de punct de lucru), am inteles ca ar fi nevoie de o dispozitie de plata daca plata chiriei se face CASH. Daca se face in cont bancar nu ar mai trebui dispozitia de plata? Si de ce ar mai fi nevoie pentru ca aceasta cheltuliala sa fie deductibila? Trebuie cumva inregistrat contractul la administratia financiara? Eu am gasit un raspuns din 2010, dar sigur nu stiu daca mai este valabil articolul:www.avocatnet.ro/forum/discu...
La plata prin contul bancar, doar ordinul de plata si extrasul de cont. Nimic altceva.
Daca proprietarul spatiului este persoana fizica, depune la finante declaratia unica pentru a-si declara venitul incasat din inchiriere si a plati impozitul fara a mai depune si copie dupa contract.
george-neagu, moderator
Multumesc,
si firma care inchireaza spatiul trebuie sa depuna si ea contractul la finante?
in cazul in care plata chiriei se face cash, in acest caz firma trebuie sa emita dispozitia de plata?