Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichete de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichete de masa

Buna ziua,numele meu este Bogdan daca nu deranjez am și eu o întrebare;
Am lucrat la o firmă departe de orașul unde locuiesc,mi s a virat salariu pe card dar mai am de luat tichetele de masa,drumul e scump pana acolo legea ii poate obliga cumva sa mi le trimita prin posta?
Legea nu-l obliga pe angajator sa vi le trimita prin posta...
Mersi mult!Dar e legal ca valoarea totală a bonurilor sa mi le scadă din salariu?va multumesc mult

Cornel Vasile a scris:

Legea nu-l obliga pe angajator sa vi le trimita prin posta...

Nu este nici corect si nici legal....

Potrivit Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare , costurile legate de emiterea biletelor de valoare pe suport hârtie și/sau pe suport electronic se suportă integral de angajatori.

Puteti sesiza , in acest caz, Ministerul Finanțelor Publice si/sau Ministerul Muncii și Justiției Sociale.