avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichete de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichete de masa

Buna ziua,numele meu este Bogdan daca nu deranjez am și eu o întrebare;
Am lucrat la o firmă departe de orașul unde locuiesc,mi s a virat salariu pe card dar mai am de luat tichetele de masa,drumul e scump pana acolo legea ii poate obliga cumva sa mi le trimita prin posta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:01, 27 Martie 2019
Legea nu-l obliga pe angajator sa vi le trimita prin posta...
Mersi mult!Dar e legal ca valoarea totală a bonurilor sa mi le scadă din salariu?va multumesc mult

Cornel Vasile a scris:

Legea nu-l obliga pe angajator sa vi le trimita prin posta...

Nu este nici corect si nici legal....

Potrivit Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare , costurile legate de emiterea biletelor de valoare pe suport hârtie și/sau pe suport electronic se suportă integral de angajatori.

Puteti sesiza , in acest caz, Ministerul Finanțelor Publice si/sau Ministerul Muncii și Justiției Sociale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul individual de munca enacheflorinconstantin enacheflorinconstantin 1.In contractul individual de munca ,la ,,Drepturile salariatului\" este prevazut dreptul la protectie in caz de concediere (fara detalii).La ce se ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am un card de tichete de masă de pe care în urmă ... MagdaR MagdaR Bună ziua, am un card de tichete de masă de pe care în urmă cu ceva timp au fost retrase 2 sume fără nici o notificare cu toate că mai folosisem cardul ... (vezi toată discuția)
Tichete cadou comancorinaadelina comancorinaadelina Buna ziua, Angajatorul ar putea da tichete cadou salariatilor cu ocazia inceputului de an scolar ? Daca da, conteaza daca are sau nu copii sau daca acestia ... (vezi toată discuția)