Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie nounascut
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie nounascut

Sunt necăsătorita si astept un bebe. Inițial cel mic va fi trecut pe numele meu. Daca tatăl nu isi recunoaste copilul pana la iesirea din spital, iar ulterior il va recunoaste...copilul va putea lua numele tatalui? Tatăl poate fi trecut pe certificatul de nastere ulterior?După recunoaștere ce drepturi si obligatii va avea tatăl? (Vizită, pensie alimentara etc.)
Buna seara,
Tatal poate sa-si recunoasca copilul ORICAND.
La recunoastere numele lui va fi trecut la rubrica TATA si copilul va purta numele de familie stabilit de parinti de comun acord.
Dupa recunoastere tatal are dreptul la un program de vizitare si obligatia sa plateasca o pensie alimentara.
Dar pentru toate aceste drepturi si obligatii ar trebui să mă dea in judecata sau putem stabili de comun acord la un notar?va multumesc pentru raspuns!
Poate sa va dea în judecată daca va figura ca tata.
Va avea drepturi de tata.
Tatal il poate recunoaste la starea civila sau la notar.
Daca va intelegeti, puteti merge la notarial sa stabiliti un acord cu privire la exercitare autoritate parinteasca, locuinta, program vizita, pensie, etc.
Daca nu, se poate intenta o actiune, de catre oricare dintre părți.