Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Conflict de interese
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Conflict de interese

În cadrul ședinței de consiliu local un domn consilier a votat împotrivă pentru un proiect de hotărâre cu privire la închirierea unor terenuri cu destinație pășune comunală aflate în domeniul privat. Atunci când s-au depus cererile pentru solicitare pășune au depus și soția, respectiv fratele d-lui consilier. Ce putem face noi ca totuși să acordam pășune la restul persoanelor care au depus cerere?
Dacă starea de fapt se prezintă de maniera în care ați detaliat-o, se poate formula plângere penală împotriva consilierului respectiv sub aspectul comiterii infracțiunii de conflict de interese.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Se poate formula plângere penală împotriva consilierului respectiv și automat îi respingem și cererea pentru închiriere pășune? Ce facem cu celelalte persoane care au solicitat pășune, le afectează într-un fel sau altul? Mulțumesc frumos!
Cu privire la cererea de închiriere a pășunilor, este mai complicat, juridic, să se revină asupra acesteia.
Se poate formula o nouă cerere, la care, de data asta, să nu participe la vot consilierul respectiv, care ar avea dosar penal dacă alegeți să formulați denunț împotriva sa.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj