Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

denunt calomnios

Buna ziua,

Am fost anchetat privind infractiunile de luare de mita, dare de mita si abuz in serviciu, cauza fiind clasata deoarece exista unul din cazurile care impiedica punerea in miscare si exercitarea actiunii penale, respectiv art. 16 alin.1 lit.c Cod procedura penala( nu exista probe ca faptele au fost savarsite de persoana fata de care a fost formulata sesizarea).

Întrebarea mea este urmatoarea: pot sa cer anchetarea pentru denunt calomnios a denuntatorilor?

Da, puteţi formula plângere penală sub aspectul comiterii infracţiunii de inducere în eroare a organelor judiciare, prev. şi ped. de art. 268 Cod penal, alin. (1).

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Da, puteti cere. Atentie ca in aceasta privinta se pedepseste doar minciuna intentionata, nu simpla greseala. La o adica, persoanele care au facut plangere puteau fi sincere, cu atat cat stiau ele in momentul respectiv (ceva le daduse de banuit...).