Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Palme și amenințări verbale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Palme și amenințări verbale

Bună seara. De ceva vreme fostul șef al soțului meu umbla cu amenințări cu bătaia ori de câte ori se întâlnesc, ba mai mult de atât acesta chiar i-a dat 2 palme soțului din motiv ca nu îl respecta și nu vrea sa mai lucreze ptr el. As vrea sa știu ce pași sunt de urmat pentru a putea pune capăt acestui abuz din partea dânsului. Mulțumesc anticipat.
Partea vatamata trebuie sa formuleze plangere penala la politie , unde va avea nevoie si de martori.
Soțul poate depune plângere penală sub aspectul comiterii infracțiunilor de Amenințare și de lovire sau alte violente.
Atenție, plângerea penală prealabila trebuie depusă in cel mult 3 luni de la data comiterii infracțiunilor in cazul acestor infracțiuni.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj