Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... prescriere penalitati mai mari de 3 ani
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

prescriere penalitati mai mari de 3 ani

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti cum procedez sa sterg penalitatile de la intretinere.
La data de 11.11.2009 am avut la intretinere o restanta de 3669.37
lei si o penalitate de 1600 lei. Am achitat suma de 3700 lei pentru intretinere pe data de 11.11.2009 diferenta de 30.63 lei ramanand in contul intretinerii.
In anul 2010 am depus la intretinere un dosar pentru stergerea penalitatilor conform legii 175/2010 .Din anul 2010 si pana in septembrie 2015 nu am figurat pe listele de intretinere cu penalitati, spunandu-mi-se de catre administrator si presedinte ca s-au sters ( o parte din listele de intretinere le am ) .In 2015 cand se schimba administratorul apar la intretinere cu o penalitate de 1711.08 lei , Diferenta de la 1600 lei si pana la 1711.08 lei este o penalitate pentru o lucrare pentru acoperisul blocului, plata care s-a facut in rate asa cum am fost anuntati de catre administrator si presedinte .In urma adresei facute catre asociatie vizavi de aceste penalitati mi se comunica ca penalitatile sunt mai vechi de 3 ani , sunt prescrise dar nu pot fi sterse din evidenta contabila.
Din anul 2009 si pana in prezent nu am nici o restanta la intretinere .
Mentionez ca pe data de 06.02.2019 am facut adresa catre compartiment ,,Asociatii de Propietari " al Primarieu , unde nu am primit nici un raspuns.
Multumesc.
Dacă a intervenit prescriptia nu va mai pot obliga la plata.
Mergeți cu actele la avocat pentru o analiza juridică.
Buna ziua,
Din cele spuse de dumneavoastra se intelege ca s-a prescris orice datorie cu atat mai mult avand in vedere si prevederile legii 175/2010
Daca va dau in judecata pentru plata acelor penalitati va sfatuiesc sa solicitati ajutorul unui avocat.
Desi trebuiau sa va transmita raspuns inteleg ca primaria nu a facut-o
Va puteti adresa instantei de judecata, in contencios administrativ, solicitand obligarea acesteia la emiterea unui raspuns.
Atentie sporita !
In cazul asociatiilor de proprietari numai instanta de judecata -la cererea partii interesate se poate pronunta prin hotarare judecatoreasca asupra interventiei termenului de prescriere drept de executare debite
Problema penalitatilor nu este chiar atat de simpla precum pare la prima vedere
Penalitatile pot fi aplicate de catre furnizorii/prestatorii de servcii sau de catre asociatia de proprietari
Penalitatile aplicate de catre furnizorii de servcii au alt regim de prescriere fata de penalitatile aplicate de catre asociatia de proprietari
La data de 11.11.2009 am avut la intretinere o restanta de 3669.37
lei si o penalitate de 1600 lei. Am achitat suma de 3700 lei pentru intretinere pe data de 11.11.2009

Exista dispozitie in vigoare care prevede ordinea de stingere a datoriilor,respectiv se achita debitele cele mai vechi concomitent cu penalitatile aferente
Faptul ca dv ati achitat o suma reprezentand numai suma de baza =cote intretinere dar fara penalitati iar asociatia de proprietari a inregistrat drept plata strict cote intretinere demonstreaza ca reprezentantii asociatiei dv nu stapaneau dispozitiile in vigoare la momentul platii
In situatia in care dv ati introdus in termenul de valabilitate al disp L nr 175/2010 cererea de beneficiere facilitate scutire plata penalitati,reprezentantii asociatiei de proprietari daca stapaneau procedura ,daca penalitatile erau aplicate de catre asociatie,aveau temei legal sa opereze in evidenta contabila stergerea penalitatilor
Daca asociatia de proprietari prin reprezentanti presedinte ,administrator,cenzor nu au operat stergerea penalitatilor in temeiul disp L nr 175/2010 sunt direct raspunzatori
Este greu de crezut ca echipa manageriala actuala a asociatiei de proprietari sa demareze procedura de recuperare sume cu titlu de restanta aflate in evidenta contabila de la responsabili in functie in anul 2010