Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva?

Buna seara!
Vreau sa mentionez ca sunt la inceput de drum in lumea business-ului si inca nu am cunostintele necesare in ceea ce priveste contabilitatea si finantele.
Detin un srl de putin timp si intentionez sa cumpar o masina din Germania fara sa mai platesc TVA.
Intrebarea mea este: in cazul in care ma decid sa vand masina in Romania, va trebui sa platesc tva sau alte taxe? Daca da, atunci cum se calculeaza?
Imi este frica sa nu ajung cu probleme sau chestii de genul acesta, nu vreau sa fac ceva ilegal.
clausnow1, utilizator
Buna ziua!
Pentru a achizitiona un autoturism ( presupunem ca are capacitatea mai mica de 3,5 tone) din Uniunea Europeana fara a plati TVA sunt de parcurs mai multe etape:
1. Inregistrarea in scopuri de TVA in Romania;
2. Achizitionarea autoturismului in regim de TVA la marja profitului, din Germania.

Succes!