Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fostul soț are suspiciuni ca minorii nu sunt ai lui ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fostul soț are suspiciuni ca minorii nu sunt ai lui și ma amenință că, dacă nu renunț la pensia de întreținere, o să ceară test de paternitate. N-am nimic împotrivă dar nu vreau să treacă ei prin așa ceva, ce pot face?

Buna ziua ! Am si eu o problema ! Recent am divortat si din casnicie avem doi copiii , unu de 15 si unu de 6 ani ! Fostul meu sot acuma a inceput sa aibe suspiciuni ca copiii nu s a lui si ma ameninta ca daca nu renunt la pensia alimentara o sa ceara test de paternitate ! Eu nu am nimic impotriva sa faca testul dar nu vreau ca copiii sa treaca prin asa ceva ! Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Vechea poveste cu pensia alimentara...
Acesta este un drept al copiilor si nu puteti dvs renunta la el.
Pe de alta parte, cand s-a eliberat certificatul de nastere al fiecarui copil, la rubrica "tata" nu este trecut dumnealui? Banuiesc ca da!
Si nu cred ca ati stat cu pistolul la tampla lui sa-si recunoasca copii!
Dupa 15 ani si-a dat seama brusc (in momentul in care trebuie sa plateasca pensia alimentara) ca minorii "poate" nu sunt ai lui...
E clar ca vrea sa va intimideze sa nu urmati caile legale pentru a recupera un drept al copiilor.
Sfatul meu este sa-l executati silit prin intermediul unui executor judecatoresc (daca au trecut mai mult de 90 zile) si sa-l incurajati sa faca testul ADN!
Va cheltui si mai multi bani pentru... nimic!
Unii "parinti" considera ca este o favoare facuta celuilalt sot care are minorii in grija aceasta OBLIGATIE fata de copii!
Eu sunt un tata care a trecut prin aceleasi probleme cu "mama" copilului, aceasta refuzand plata unei sume derizorii (180 lei/luna). Asa ca nu numai tatii sunt carcotasi cand e vorba de a plati pensia alimentara...
E vorba de asumare, de intelegerea nevoilor minorului, de bun-simt pana la urma!
irinel2704, utilizator
Nu vad decat un singur motiv pentru care doamna nu doreste sa faca testul... Si nu e prima data cand vad pe forum asta si MEREU acelasi motiv: "traumatizant pentru copil"... Pe bune??? Daca sa deschizi gura ca un medic sa iti ia o mostra de saliva este traumatizant, inseamna ca dupa ce iesim de la dentist ar trebui sa mergem direct la psihiatru...
OK, sa presupunem ca prin absurd (si nu neaparat in acest caz) se dovedeste totusi ca tatal nu este si biologic... Moral, s-a dovedit ca cineva a fost pacalit ani de zile... Dar legal nu se poate face nimic sa se indrepte nedreptatea facuta? Intreb, nu acuz pe nimeni... Sunt doar curios.
Pentru proba de ADN se ia sânge, saliva și fire de par. Partea fizica nu e neapărat traumatizanta cât partea morala. Copilul de 15 ani își da seama ce se întâmplă, ca tati o suspectează pe mami ca a zburat prin alte locuri. Chiar dacă nu e adevărat e un eveniment care nu are cum sa nu îl raneasca.
Evident, mi se pare cinstit și corect sa se afle totul doar ca am dubiile mele cum ca ar fi vorba despre asa ceva acum. Dar cine știe.
eu nu vad decat un motiv pt care tatal vrea sa tagaduiasca paternitatea, acela sa nu plateasca pensie, ceea ce chiar ar putea face de un drum la psihiatru.
Exista un termen de prescriptie de 3 ani pt a tagadui paternitatea, care curge de cand ai cunoscut ca ti s-a nascut copilul, tocmai ca nu te poti trezi peste ani de zile ca nu e copilul tau. Pt copilul cel mare, apropo, actiunea e prescrisa, iar pt copilul cel mic, ar putea fi repus in termen daca exista motive de suspiciune ca nu e copilul lui.. asa ca pana sa trimita instanta la teste adn, taticul va trebui sa probeze ca are motive intemeiate..
Daca se ajunge acolo, sa se dovedeasca ca nu e tata, sigur ca poate cere pensia inapoi ca nedatorata, chiar si despagubiri.. ramane de vazut.

tech_fun a scris:

Nu vad decat un singur motiv pentru care doamna nu doreste sa faca testul... Si nu e prima data cand vad pe forum asta si MEREU acelasi motiv: "traumatizant pentru copil"... Pe bune??? Daca sa deschizi gura ca un medic sa iti ia o mostra de saliva este traumatizant, inseamna ca dupa ce iesim de la dentist ar trebui sa mergem direct la psihiatru...
OK, sa presupunem ca prin absurd (si nu neaparat in acest caz) se dovedeste totusi ca tatal nu este si biologic... Moral, s-a dovedit ca cineva a fost pacalit ani de zile... Dar legal nu se poate face nimic sa se indrepte nedreptatea facuta? Intreb, nu acuz pe nimeni... Sunt doar curios.

Puteti accepta testarea ADN efectuata pe cale extrajudiciara, fara a fi investita instanta de judecata , in acest sens.