Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cota tva vanzare cladire
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cota tva vanzare cladire

Buna ziua,
care sunt cotele de tva aplicabile pentru vanzarea unui apartament nou construit (pentru care a dedus tva la investitii ) de catre o societate comerciala inregistrata in scopuri de tva catre o alta societate inregistrata in scopuri de tva?
Cota de TVA in acest caz este 19%. Dar se aplica obligatoriu taxarea inversa.
La art.291, alin.(3),lit c) Cod Fiscal, este prevazuta taxarea cu 5% a vanzarii catre persoane fizice, cu respectarea conditiilor de 120 mp si 450.000 lei, fara a fi menionata conditia de cladire noua sau nu, ci se foloseste meniunea de "cladire locuibila in momentul livrarii".
Asta ar presupune sa fac si regularizarea tva, presupun, deoarece am dedus cota de 19% cand am facut investitia.
Dar sunt obligat, ca si firma, sa aplic cota de 5% in momentul vanzarii catre persoana fizica, sau as putea aplica taxarea cu 19% ?
1). Dvs prima data ati spus ca o firma vinde un apartament altei firme. Acest aspect fiscal l-am lamurit.
2) . In cazul in care vindeti unei persoane fizice cu cota de tva de 5% nu trebuie sa faceti absolut nicio regularizare desi ati realizat investitia cu cota de tva de 19%. Asa ca puteti vinde linistit persoanei fizice cu tva 5%, cu conditia sa fie indeplinite conditiile necesare, evident.