Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce drepturi are o concubină după 30 de ani de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce drepturi are o concubină după 30 de ani de concubinaj, în urma decesului partenerului? Există un cont pe numele lui dar cu drepturi de retragere/depunere pentru amândoi, îi poate retrage?

Ce drepturi are o concubina dupa 30 de ani de concubinaj, in urma decesului concubinului?Cont in banca cu drept de retragere/depunere amandoi, dar decedatul nu are datele actualizate, ce poate face concubina in acest caz pt a retrage banii? Cu rudele decedatului nu se poate discuta amiabil.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Din pacate nu are niciun drept LEGAL.
Discutati cu mostenitorii legali si intelegeti-ca civilizat.
Nu contează că a fost concubina un an ,zece sau 30.Daca nu are un testament din partea concubinului drepturile sunt ca și 0,Eventual daca au fost cumpărate bunuri impreuna are dreptul la cota parte ce trebuie dovedită ,în funcție de contributie.
Multumesc pentru raspunsuri. Din pacate rudele nu vor sa ii dea nimic, chiar daca banii in banca sunt economisiti impreuna.
AndreeaCatalina0588, utilizator
Daca demonstreaza ca banii sunt economisiti impreuna ii va primi, dar doar prin proces. La fel cu lucrurile din apartament. Daca castiga le ia si banii pe proces. E mai bine sa se inteleaga, dacat la proces, dar unii nu inteleg. Discutati cu avocatul sa blocheze contul pana nu retrag mostenitorii banii.
Aveti tot interesul sa blocati imediat contul bancar in calitate de co-detinator prezentand copie dupa actul de deces.
Atentie, nu faceti greseala de a goli contul, acest lucru va fi interpretat de catre instante si autoritati ca fiind o frauda.
In prealabil cereti istoricul operatiilor efectuate pe contul comun, acest istoric va permite instantei sa statueze asupra drepturilor asupra economiilor.
Ex: salariul dvs varsat direct pe contul comun, etc...!

Oricum, nimeni nu va putea sa efectueze operatii financiare pe contul comun (daca mostenitorii nu au pus deja mana pe cardul decedatului).