avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile in concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile in concubinaj

Ce drept ii revine concubinului asupra unor bunuri dobandite in timpul concubinajului in cazul in care unul din concubini moare?
Niciunul, dacă sunt pe numele concubinului decedat.
Niciunul. Concubinajul nu este recunoscut juridic, iar concubinii nu se mostenesc reciproc.
La deces, bunurile fiecărui concubin, vor fi moștenite doar de rudele acestuia.
daca nu a murit inca si bunurile alea sunt pe numle lui, puneti-l sa va faca testament, numai asa il puteti mosteni.
~ Conținut șters la cerere ~
În acest caz, sunt ale concubinului supraviețuitor.

Alte discuții în legătură

Care este legea concubinajului Oprea Lidia Oprea Lidia Dacă un bărbat si o femeie locuiesc împreună ,si la unul din ei intervine decesul, cum se împart bunurile (vezi toată discuția)
Bună ziua ! nu sunt căsătorită legal , dar stam împreună ... Breje Florica Breje Florica Bună ziua ! Nu sunt căsătorită legal , dar stam împreună de foarte mulți ani , am hotarat sa ne facem casă împreună, pe actele cumpărare a ... (vezi toată discuția)
Concubinaj mostenire maryl_328 maryl_328 am 66 ani si am trait in concubinaj 30 ani cu un domn care in 2008 a decedat ,in urma concubinajului a rezultat un copil care acum este major,defunctul nu a ... (vezi toată discuția)