Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lucrez în UK de 2 ani și jumătate, sunt angajată ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lucrez în UK de 2 ani și jumătate, sunt angajată și în România, și intenționez să rămân însărcinată. Dacă nasc în UK beneficiez de concediu pentru creșterea copilului în România?

Buna ziua, lucrez in UK de 2 ani si jumatate si intentionez sa raman insarcinata. In acelasi timp, sunt angajata si in Romania si platesc taxe.
In eventualitatea in care voi naste in UK si ma voi intoarce in Romania sa zicem la 6 luni dupa nastere, voi putea beneficia de Concediu pentru Cresterea Copilului (Platit) in Romania?! Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
In situatia expusa de dvs. ( In acelasi timp, sunt angajata si in Romania), raspunsul este da.
Numai daca locuiti in Romania
Momentan locuiesc in UK si voi locui si in momentul nasterii. In situatia asta, nu este posibil sa primesc indemnizatia? Multumesc
nu, nu este posibil sa primiti! doar daca va intoarceti sa locuiti in Romania!
Multumesc pentru raspuns. Da, intentionez sa revin in Romania dupa nastere, insa nasterea va avea loc in UK. Sunt curioasa daca stiti la cat timp dupa nastere trebueisc depuse actele pentru a beneficia de indemnizatie? Este o perioada limitata, spre exemplu as putea depune actele la 3 luni de la nastere?