Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Nerespectare de Contract Vanzare-Cumparare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Nerespectare de Contract Vanzare-Cumparare

Acum 2 luni am facut un contract de vanzare-cumparare pentru o afacere cu un individ, care, a folosit stampila firmei, reprezentata de un alt individ, dar semnatura a fost a primului individ. Am dat avans de 3000EUR, iar pe contract scrie clar ca individul o sa imi returneze banii daca in decurs de 3 luni nu sunt multumit de afacere. Am cerut banii inapoi intrucat nu sunt multumit de rezultatul afacerii si din cauza ca am aflat ca individul este urmarit penal pentru instigare la inselaciune si spalare de bani. Intrebarea mea este urmatoarea, pot sa depun plangere penala impotriva lui ca cel care a semnat, impotriva celui care reprezinta firma sau impotriva firmei? Am incercat sa imi recuperez banii pe cai amiabile, dar refuza sa mi returneze. Ajutor?
Ideal ar fi sa discutati cu un av specializat in penal pt a elucida această problemă.Oricum trebuie sa va așteptați la ani de zile pana la o eventuală soluționare.