Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... foloase necuvenite
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

foloase necuvenite

buna ziua!am avut un accident in care am lovit 2 autoturisme si neavand rca. valabil la acea data am reparat un autoturism achitandu-i contravaloarea pagubei prin notar.cu cel de al doilea pagubit am mers la un servis mai intai unde ne-a facut un deviz am acceptat sa-i platesc reparatia dar el mai vrea si alte piese vizibile la data constatari de politie dar care nu apar in pv. pagubitul zice ca ma da in judecata.intrebarea este:daca la proces o sa spuna ca eu nu vreau sa-i repar masina si nu mai cere si acele piese care nu apar in pv. eu cum pot sa ma apar?
Buna ziua !
Devizul si factura achitata sunt la dumneavoastra sau la pagubit ? Daca le aveti , puteti demonstra cu acestea faptul ca dumneavoastra ati suportat cheltuielile de reparatie ale pagubelor, constatate prin proces- verbal.
Cu stima !
dv trebuie sa-i reparati pagubele stabilite prin pr-vb. si mai apoi constatate in service, daca va da in judecata are toate sansele sa castige. in acest caz proba in defavoarea dv va consta in "constatarea la fata locului=pr.-vb., constatarea intr-un service autorizat" este stiu faptul ca agentul constatator consemneaza in pr-vb doar pagubele materiale vizibile, insa pot exista si pagube mai putin vizibile si de o gravitate mai mare decat cele vizibile, acestea constatandu-se intr-un service auto autorizat. Sfatul meu gasiti o solutionare amiabila, judecata in instanta =bani+timp.
cu stima avocat Mihai teris
slk-500 a scris:

... dar el mai vrea si alte piese vizibile la data constatari de politie dar care nu apar in pv. ...

Nu conteaza daca in procesul verbal de contraventie politistul a trecut sau nu toate avariile suferite de autovehicul in urma accidentului. Pagubitul trebuie despagubit integral pentru avariile suferite in urma accidentului.
Astfel daca sunt avarii vizibile la un control sumar sau ce urmeaza a fi descoperite in urma unui control amanuntit la o unitate service si care in mod indubitabil au fost cauzate de accident ele trebuie sa fie despagubite (reparate/inlocuite).
Important este ca aceste avarii indiferent de natura lor si de faptul ca au fost sau nu mentionate in pv. sa fie cauzate de accidentul produs de dvs.