Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cota succesorala si sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cota succesorala si sulta

in urma decesului tatalui, apartamentul a fost dezbatut la succesiune. Mama detine 63%, fiul 18,75% si fiica 18,75%. Fiica nu locuieste acolo de ani buni si noi dorim sa-i oferim despagubire pentru cota succesorala aferenta. Ea nu doreste banii ci vrea sa vina sa locuiasca acolo impreuna cu sotul ei, desi mama i-a pus la dispozitie o casa aproape de oras unde locuieste. Daca ea are certificatul de mostenitor care atesta cota sa de 18.75%, cum o putem opri sa vina sa locuiasca aici si sa-i platim cota aferenta? Exista vreo procedura in instanta de a suspenda dreptul ei de locatiune, daca s-ar numi asa? Exista vreo procedura sa-i punem in vedere plata cotei succesorale?
Mama are drept de abitatie viagera, asa ca daca nu vrea mama sa stea, nu sta.
Va trebui sa va judecati, sa cereti- mama sau dvs sa vi se atribuie casa si sa ii dati sulta.
Sora ameninta ca doreste sa se foloseasca de certificatul de mostenitor ca sa i se permita accesul in casa. Poate cu adevarat sa vina cu forta pana la stabilirea instantei sau se poate suspenda acest drept al ei?
Nu poate veni si intra daca mama nu o lasa.. Certificatul nu ii foloseste ca sa intre.