Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama mea are o poprire pe cont, o suma destul de mare. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama mea are o poprire pe cont, o suma destul de mare. Bunica ...

Mama mea are o poprire pe cont, o suma destul de mare.
Bunica mea are apartament, propietare privata. Mama este mostenitor.
Executorul a intrat peste bunica in casa si o da afara.
Cat este de legal si ce se poate face ?
Atata timp cat bunica traieste si este propietar nu vad cu ce drept sa ii puna imobilul la vanzare.
Va rog, este urgent. Ajutati-ma cu un sfat.
annnamm, utilizator
Dați detalii de clarificare. Bunica este proprietar 100% pe imobil`?
Bunicul care se pare că e mort, nu a fost proprietar împreună cu bunica`?
Apartamentul bunicii a fost pus garanție pentru un anume credit`?
Dapix, utilizator
Bunica si bunicul. S-a facut dezbatere dupa decesul bunicul. Mostenitori mama si sora ei. Bunica este in viata.
Nu, nu s-a pus garantie apartamentul bunicii.
annnamm, utilizator
Executorul poate executa silit doar cota parte moștenită de mama.

Bunica nu va fi evacuată pentru că are cota ei parte în proprietate, plus 25% din moștenire după soțul decedat.
Asta am spus si noi executorului, pt ca bunica traieste. Si dansa a spus ca imobilul va fi scos la licitatie, intrucat creditorul doreste cu orice pret recuperea banilor. Astazi, a intrat peste bunica, o femeie de 90 de ani in casa, i s-a facut poze la imobil, i s-au facut poze si ei, si a fost fortata sa semneze niste documente de catre executor. Bunica s-a speriat foarte tare.
Ce putem face ? Putem face plangere la politie ?
annnamm, utilizator
Nu puteți bloca executarea silită a imobilului pe cota parte moștenită de mama dumneavoastră, chiar daca bunica trăiește.

Sora mamei are dreptul de preemțiune să cumpere la licitație pentru ea cota parte a mamei dvs.

La poliție ce vreți să reclamați, că doar n-au agresat-o fizic pe bunica, n-au tâlhărit-o`?
Dapix, utilizator