Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale denumirea unei firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

denumirea unei firme

buna ziua, v-as fi foarte racunoscatoare daca mi-ati putea raspunde la intrebarea: Denumirea unei firme in acte trebuie sa fie una si aceeasi cu baner-ul sau reclama luminoasa? ma refer mai exact la faptul ca in cazul in care vreau sa deschid un salon de infrumusetare nu pot pune alta denumire pe firma luminoasa din fata salonului decat strict cea pe care am declarat-o in acte????????:(
"Denumirea unei firme in acte trebuie sa fie una si aceeasi cu baner-ul sau reclama luminoasa?"Nu.
Orice societate trebuie sa aiba o firma.Firma este numele sau, dupa caz, denumirea sub care un comerciant isi exercita comertul si sub care semneaza.
Firma trebuie scrisa in primul rand in limba romana.
Firma unei S.R.L. se compune dintr-o denumire proprie, si va fi insotita de mentiunea scrisa in intregime-societati cu raspundere limitata- sau S.R.L.
Orice firma noua trebuie sa se deosebeasca de cele existente

Vedeti art. 74 din legea 31/1990:
"In orice factura, oferta, comanda, tarif, prospect, tarif si alte documente intrebuintate in comert, emanand de la o societate, trebuie sa se mentioneze denumirea, forma juridica, sediul social numarul din registrul comertului si codul unic de inregistrare...."
Vedeti si art. 43 din Legea 26/1990
Denumirea nu este acelasi lucru cu firma, motiv pentru care ele pot diferi oricat de mult.
Am sa va dau un exemplu la indemana: in cadrul francizei, francizatul afiseaza firma francizorului (de ex. Zara, Fornetti, etc), chiar daca este o persoana juridica complet distincta si cu denumire diferita.
Mirela V a scris:

buna ziua, v-as fi foarte racunoscatoare daca mi-ati putea raspunde la intrebarea: Denumirea unei firme in acte trebuie sa fie una si aceeasi cu baner-ul sau reclama luminoasa? ma refer mai exact la faptul ca in cazul in care vreau sa deschid un salon de infrumusetare nu pot pune alta denumire pe firma luminoasa din fata salonului decat strict cea pe care am declarat-o in acte????????:(

Puteti pune o alte denumire .
Eu am un prieten care are frizerie si pe firma luminoasa scrie " La ariciul vesel " , dar respecta legea care prevede ca este obligatorie afisarea denumirii firmei precum si afisarea si respectarea orarului de functionare , chiar daca literele sunt scrise pe usa cu un font mai mic .

Mai este obligatorie afisarea, in mod vizibil si intr-o forma neechivoca, usor de
citit a preturilor .

:offtopic: Ce ar insemna daca SC Dumnezeu traieste si vorbeste SRL ar avea un banner luminos la intrare cu aceasta denumire ?
Costinel Burca, Contabil
Pe bener sau pe firma luminoasa puteti pune alt nume . Va trebuie autorizatia de la primarie. La vedere ,in spatiu sa aveti afisat Certificatul de inregistrare .