avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale denumirea unei firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

denumirea unei firme

buna ziua, v-as fi foarte racunoscatoare daca mi-ati putea raspunde la intrebarea: Denumirea unei firme in acte trebuie sa fie una si aceeasi cu baner-ul sau reclama luminoasa? ma refer mai exact la faptul ca in cazul in care vreau sa deschid un salon de infrumusetare nu pot pune alta denumire pe firma luminoasa din fata salonului decat strict cea pe care am declarat-o in acte????????:(
Cel mai recent răspuns: alexr , utilizator 16:39, 30 Noiembrie 2010
"Denumirea unei firme in acte trebuie sa fie una si aceeasi cu baner-ul sau reclama luminoasa?"Nu.
Orice societate trebuie sa aiba o firma.Firma este numele sau, dupa caz, denumirea sub care un comerciant isi exercita comertul si sub care semneaza.
Firma trebuie scrisa in primul rand in limba romana.
Firma unei S.R.L. se compune dintr-o denumire proprie, si va fi insotita de mentiunea scrisa in intregime-societati cu raspundere limitata- sau S.R.L.
Orice firma noua trebuie sa se deosebeasca de cele existente

Vedeti art. 74 din legea 31/1990:
"In orice factura, oferta, comanda, tarif, prospect, tarif si alte documente intrebuintate in comert, emanand de la o societate, trebuie sa se mentioneze denumirea, forma juridica, sediul social numarul din registrul comertului si codul unic de inregistrare...."
Vedeti si art. 43 din Legea 26/1990
Denumirea nu este acelasi lucru cu firma, motiv pentru care ele pot diferi oricat de mult.
Am sa va dau un exemplu la indemana: in cadrul francizei, francizatul afiseaza firma francizorului (de ex. Zara, Fornetti, etc), chiar daca este o persoana juridica complet distincta si cu denumire diferita.
Mirela V a scris:

buna ziua, v-as fi foarte racunoscatoare daca mi-ati putea raspunde la intrebarea: Denumirea unei firme in acte trebuie sa fie una si aceeasi cu baner-ul sau reclama luminoasa? ma refer mai exact la faptul ca in cazul in care vreau sa deschid un salon de infrumusetare nu pot pune alta denumire pe firma luminoasa din fata salonului decat strict cea pe care am declarat-o in acte????????:(

Puteti pune o alte denumire .
Eu am un prieten care are frizerie si pe firma luminoasa scrie " La ariciul vesel " , dar respecta legea care prevede ca este obligatorie afisarea denumirii firmei precum si afisarea si respectarea orarului de functionare , chiar daca literele sunt scrise pe usa cu un font mai mic .

Mai este obligatorie afisarea, in mod vizibil si intr-o forma neechivoca, usor de
citit a preturilor .

:offtopic: Ce ar insemna daca SC Dumnezeu traieste si vorbeste SRL ar avea un banner luminos la intrare cu aceasta denumire ?
Ultima modificare: Luni, 23 Noiembrie 2009
Costinel Burca, Contabil
Pe bener sau pe firma luminoasa puteti pune alt nume . Va trebuie autorizatia de la primarie. La vedere ,in spatiu sa aveti afisat Certificatul de inregistrare .

Alte discuții în legătură

Nume societate. mirunaalexe mirunaalexe buna ziua. exista vreun ghig al modalitatii de alegere a numelui unei companii ? de exemplu: special4you ar putea fi acceptat ? ar exista vreo problema daca ... (vezi toată discuția)
Nume pentru salon infrumusetare MadameButerfly MadameButerfly Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie: am inchiriat un spatiu cu partenera mea (ambele avem infiintate intreprindere ... (vezi toată discuția)
Modificare nume Din motive personale, ma aflu in situatia imposibilitatea mentinerii numelui firmei pe care o detin (S.R.L). Nevoia schimbarii decurge in special la nivelul de ... (vezi toată discuția)