Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... executarea silita vs vanzare a unui imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

executarea silita vs vanzare a unui imobil

un imobil are la baza o sentinta civila de partaj un mostenitor are proprietatea dar si obligatia fata de alti 2 mostenitori de a plati sulta .unul dintre mostenitori face actiune catre ex judecatoresc ptr plata sultei, se ajunge la al treilea termen , nu vine nimeni la licitatie,intre timp mostenitorul proprietar gaseste cumparator care vrea sa achizitioneze imobilul in litigiu, ia un avans printr un antecontract de vanz cump autentificat la notar si inscris in cartea funciara,cu termen de plata ce depaseste ultimul termen de executare. intrebarea este:se poate vinde casa la licitatie chiar daca se noteaza un antecontract de vanzare cumparare incartea funciara a imobilului respectiv?
mihai_ambient, utilizator