Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pot subinchiria apartament prin airbnb?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pot subinchiria apartament prin airbnb?

Buna ziua,

Recent mi-a venit ideea de a subinchiria un apartament in regim hotelier prin airbnb. După ceva documentație am aflat ca legal se pot subinchiria locuințe cu condiția sa nu fie menționat ca interzis prin contractul de închiriere cu proprietarul și sa nu se schimbe destinația imobilului. Este suficient? Dacă nu, de ce as mai avea nevoie? Pentru ca doresc ca aceasta activitate sa fie perfect legală pot să-mi desfășor activitatea ca persoana fizica ( fără PFA) depunând anual doar formularul 220? Ar mai fi nevoie de altceva?
Nu v-aț documentat bine!

În lumina art 1833 Cod Civil, chiriaşul poate ceda contractul de închiriere a locuinţei sau subînchiria locuinţa numai cu acordul scris al locatorului, caz în care, în lipsa unei stipulaţii contrare, cesionarul, respectiv sublocatarul răspunde solidar cu chiriaşul pentru obligaţiile asumate faţă de locator prin contractul de închiriere.
Dupa ce obtin acordul proprietarului pot functiona ca persoana fizica dar nu PFA?? Va multumesc