avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort apoi recàsàtorie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort apoi recàsàtorie?

Bunà ziua,
Càsàtorit in Romania in 2002 sotia imi ia numele, dar nu mai schimbà buletinul de identitate pentru cà plecàm imediat in Italia. Aici toate documentele sotiei sunt pe numele ei vechi. Acum avem intentia de a cere cetàtenia italianà, dar mà tem cà vom avea probleme cu documentele sotiei mele( permis de sedere, cod fiscal,etc toate documentele sunt pe numele vechi, pe cind certificatul de càsàtorie este cu numele meu).
Existà vreo solutie pentru a nu schimba toate aceste documente, spre exemplu sà divortàm in Romania si sà ne recàsàtorim in Italia(in acest caz ea pàstrindu-si numele)?
Và multumesc anticipat pentru un eventual ràspuns.
D. Constantin
Cel mai recent răspuns: ConstantinD , utilizator 18:00, 24 Noiembrie 2009
Daca divortati si va casatoriti din nou in Italia cu siguranta nu va mai dobandi cetatenia Italiana, certificatul de casatorie are cea mai mare putere probatorie in obtinerea cetateniei Italiene.
In alta ordine de ideei mai repede ii schimbati actele sotie decat sa divortati si mai apoi sa va casatoriti din nou.
Procedura schimbarii actelor in Romania nu dureaza mai mult de 30 de zile cel mult!
De asemenea puteti mandata un avocat sa se ocupe de schimbarea actelor, mult succes.
In primul rind tin sà và multumesc timpul acordat si ràspunsul la problemà.
Lucrurile stau in acest fel:
1. schimbarea documentelor pe care deja le are sotia mea aici este cu
sigurantà de lungà duratà, trebuie sà ne adresàm mai multor institutii.
2. sotia mea aici are deja o situatie generalà cu un nume, rezulta dificilà
schimbarea cu un altul.
3. ideea mea este de a schimba un singur document in Romania: certificatul de
càsàtorie, mai precis numele ei dupà càsàtorie(din al meu, in al ei cel
vechi).
Credeti cà existà o solutie in acest sens? Ideea cu divortul a fost prima care mi-a trecut prin minte. Nu inteleg ce doriti sà spuneti cu "putere probatorie".
Và multumesc incà o datà pentru un eventual ràspuns!
Constantin D.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui prin obtinerea cetateniei italiane MARIA10 MARIA10 am obtinut cittadinanta italiana prin care am revenit la numele dinainte de casatorie .Avand pasaport cu domiciliul in strainatate pasaportul expira si e pe ... (vezi toată discuția)
Schimbarea numelui dupa casatorie in italia gabri78 gabri78 buna ziua!as vrea sa stiu care este procedura de urmat daca sotia mea (care conform legilor italiene,si-a pastrat numele de familie dupa casatorie)ar vrea sa ... (vezi toată discuția)
Deces in italia nu poate fi inregistrat in romania din cauza numelui diferit SPIRIDON Florina claudia SPIRIDON Florina claudia Buna seara, as dori sa va supun atentiei urmatorul subiect: In anul 1970 o romanca se casatoreste in Romania cu un cetatean italian, luand numele sotului prin ... (vezi toată discuția)