Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... noul salariu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

noul salariu

ma poate ajuta cineva cu noua lege a salarizarii, ce salariu ar avea un inspector principaL 3 cu 3 ani vechime, ultima incadrare de 820 lei ???incepand cu anul 2010
cartala, utilizator
Legea o gasesti aici [ link extern ]
In anul 2010... veti avea 820 lei. :)
as vrea sa stiu daca cineva a calculat, in detaliu salariile incepand cu data de 1 ian 2010, avand in vedere art. 30 alin 5 si anexele la lege
adica, ce este de facut, pe pasi:
1. exemplu pentru un fp de executie:
salariul de baza = sal de incadrare din OG 6/2007 modifc cu OG 9/2008
la el se adauga salariul de merit - daca are
se adauga sporul de vechime in val absoluta - cat are si daca are
REZULTA SALARIUL DE BAZA si dupa mine, este clar DESI
daca luam anexa III/3 pentru adm pub locala o sa vedem ca sporul de vechime la fc pub de executie nu este precizat in Nota pct 1 de la sf anexei III/3
intrebare:
dar daca a avut ai are acum si, deci si in dec 2009, alte sporuri, ex spor de cond vatamatoare sau cond grele etc...... se vor acorda sau nu? si daca da, cum se vor adauga?
in lege se preciz ca suma tuturor sporurilor date de ordonatorul princ de credite nu treb sa depaseasca 30 % din suma salar de baza
de asemenea, lg spune ca marimea sporurilor, categ de pers etc se vor da in bz determinarilor si prin regulamente ale ordon princ de credite, regulamente avizate si de Min Muncii si Min Finan Publ
2. ptr FP de conducere
in prezent, sal de baza include, pe lg sal de incadrare din ordonante, sal de merit si indemn de conducere
intrebare> asa se va calcula si de la 1 ian sal de baza ?
ramane aceeasi nedumerire vis a vis de alte sporuri pe care le are in prezent
Daca lg spune ca nimeni nu pierde, atunci unde si cum se tine ct de aceste sporuri?
3. referitor la descrierea functiilor in cartea de munca/stat de fc:
se va trece la noile incadrari, adica, spre ex. consilier clasa I grad profesional superior, treapta de salarizare 2, gradatia 3 (ptr vechimea intre 10 si 15 ani ) ?